Gin

(6)

Gin je alkoholický nápoj vyrábaný z destilátu bobúľ borievky alebo obilných alebo kukuričných zŕn, ktoré sa zmiešajú s rôznymi bylinkami a koreninami. Vyrába sa vo viacerých krajinách po celom svete. Gin je obľúbený nápoj, ktorý sa často používa ako základ mnohých koktailov, ako napríklad martini, gin tonic alebo negroni. Má charakteristickú chuť a vôňu, ktorú mu dodávajú prímesi bylín a korenín, ako je koriander, fenikel alebo škorica. Gin je často vyrábaný s rôznymi príchuťami, ako je citrón, jablko alebo malina, ktoré mu dodávajú ďalšie vrstvy chuti.

6 produktov

Všetko o gine

Gin je kľúčovou zložkou mnohých klasických kokteilov, ale niektoré staršie druhy môžete podávať aj samotné. Tento ikonický nápoj je vyrábaný po celom svete v nekonečných variantoch. Jeho názov pochádza z francúzskeho názvu bobúľ borievky, „genievre“. Barmani čoskoro skrátili názov na „gin“. Nie je prekvapujúce, že hlavnou zložkou ginu je borievka.

Keď Anglicko umožnilo jednotlivcom začať vyrábať gin bez licencie, mnohí členovia nižších tried sa stali alkoholikmi. Následne musela vláda zaviesť vysoké dane, aby odradila od výroby a konzumácie obľúbeného ginu. Až do začiatku 20. storočia ľudia zriedka pili gin samotný, pretože bol zjavne príliš silný.

Gin používali najmä na miešanie sofistikovaných, luxusných kokteilov. Legenda hovorí, že kráľovná Alžbeta II. milovala kokteil tvorený z jedného dielu ginu a dvoch dielov aperitívu Dubonnet.

Druhy ginu

Výrobcovia dokážu vyrobiť gin z takmer akéhokoľvek neutrálneho destilátu. Musia ho však napustiť borievkami, ktoré ginu dodávajú výraznú borovicovú vôňu. Existuje niekoľko druhov ginu a každý z nich má svoj vlastný chuťový profil.

Napriek svojmu názvu nemusí London Dry gin pochádzať z Londýna. Jedinou požiadavkou, aby liehovina získala toto označenie, je, že hlavnou notou musí byť borievka. To je dôvod, preč London Dry gin vonia rovnako ako vianočný stromček.

V modernom gine však iné tóny prebijú arómu borievky. Moderné liehoviny obsahujú tóny citrusov, ruže, levandule, uhorky alebo koriandra. Plymouth gin musí pochádzať z anglického Plymouthu a má sladšiu vôňu ako London Dry gin.

Ako piť gin

Gin dozrievajúci v sude sa najlepšie pije samostatne. Ak máte chuť miešať kokteily, použiť môžete všetky ostatné druhy. Namiešať si môžete svoj vlastný Gin Tonic, Martini, Negroni alebo Singapore Sling. Gin sa hodí aj k jedlám z údeného lososa, predjedlám na báze uhorky, výrazným syrom alebo k čokoláde.

Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy

Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.

Čakajte prosím

Prihlásenie bolo úspešné

Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Informácie