Kategórie produktov
Titulná stránka»Blog»Tipy a rady»1 Apríl –  deň bláznov a vtákov

1 Apríl –  deň bláznov a vtákov

1 Apríl –  deň bláznov a vtákov | IMPREX

 Prečo tento deň nazývame deň bláznov a vtákov?  Je to  jedinečný sviatok, ktorý spája humor, zábavu a oslavu jari a je to deň, kedy si môžeme dovoliť žartovať a vtipkovať s ostatnými.  1.apríl sa spája aj s príchodom sťahovavých vtákov do Európy. V tomto období sa vracajú z teplých krajín bociany, lastovičky, belorítky a mnoho ďalších druhov. V roku 1900 bol 1. apríl na Rakúsko – Uhorsku ustanovený ako Deň ochrany vtáctva a stromov. Prepojenie týchto dvoch dní nie je celkom jasné. Existuje teória, že vtáky boli symbolom bláznovstva, pretože sa vracajú do Európy v apríli, kedy je počasie stále premenlivé a nepredvídateľné.

Vtáky pochopím ale prečo deň bláznov?  Presný pôvod 1. apríla, známeho ako Deň bláznov, nie je celkom jasný a existuje viacero teórií. Podľa jednej teórie 1. apríl nadväzuje na staroveké rímske oslavy „Hilaria“, festivalu na počesť bohyne Kybelé. Oslavy zahŕňali prestrojenie sa, veselý chaos a žartovanie. Podľa druhej teórie  sa v  stredoveku Nový rok oslavoval 25. marca a oslavy trvali 8 dní, končiac 1. apríla. Niektorí historici sa domnievajú, že 1. apríl sa stal dňom pre žarty a vtipkovanie, pretože ľudia si vymieňali darčeky a pozdravy na Nový rok, a po zmene kalendára v 16. storočí sa tieto tradície presunuli na 1. apríl. Je to deň, kedy si môžeme dovoliť žartovať a vtipkovať s ostatnými.V modernej dobe aj médiá zvykli vypustiť falošné správy (tzv. prvoaprílové kačice), kde si urobili dobrý deň z ľudí.

Jedným z prvoaprílových žartov pochádza  z roku 1957, kedy  keď anglická televízna spoločnosť BBC odvysielala reportáž o tom, že v Švajčiarsku rastú stromy na špagety. Mnoho ľudí uverilo tejto falošnej správe.

USA Today uverejnilo v prvoaprílovom čísle svojho vydania celostránkový inzerát Burger Kinga, ktorý predstavoval jedinečnú novinku. Bol ňou hamburger pre ľavákov. Podľa reklamy bolo zloženie takzvaného Whopperu rovnaké, avšak všetky ingrediencie  boli, ako sa písalo v inzeráte, otočené o 180 stupňov, aby sa ľavákom lepšie jedlo. Hoci v nasledujúci deň vydal  Burger King správu, že išlo skutočne len o žart, mnoho zákazníkov prišlo do fast-foodu s požiadavkou na nový hamburger.

Ale tento rok je výnimočný s toho dôvodu, že 1. apríl je aj Veľkonočným pondelkom. Podľa slovenských tradícii to znamená aj oblievačku. Takže milí kúpači, keď oblievať tak s humorom , aby dievčatám a ženám úsmev na tvári  do ďalšej Veľkej noci nezmizol.

Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy

Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.

Čakajte prosím

Prihlásenie bolo úspešné

Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Informácie

Kategórie produktov