Krajiny, z ktorých pochádzajú najlepšie rumy sveta

Mnohé z najznámejších rumov na svete sa vyrábajú v Karibiku. Cukrová trstina bola zavedená do tejto časti zemegule koncom 15. storočia Európanmi a rýchlo sa udomácnila. Kolonialisti založili cukrové plantáže, ktoré využívali nútenú prácu zotročených ľudí z Afriky. Rum vznikol práve na týchto plantážach.

Najpozoruhodnejšie rumy sú vo všeobecnosti rozdelené do troch štýlov: španielsky, anglický a francúzsky. Prvé dva sú zvyčajne vyrobené z melasy, ktorá je zbytkovým produktom pri výrobe cukru. Anglické rumy sú známe dlhšou fermentáciou a výraznou chuťou, kým španielske rumy sú známe kratšou fermentáciou a neutrálnejšou chuťou. Rumy francúzskeho štýlu (alebo rhum agricole) sú vyrábané z čerstvej lisovanej šťavy cukrovej trstiny, ktorý výrobcovia menia na lieh. Chuť liehu je výrazne ovplyvnená lokalitou, v ktorej sa cukrová trstina pestovala.

Existuje široká ponuka rumov z rôznych krajín sveta. Prinášame vám zoznam výrobcov tých najkvalitnejších rumov.

Najkvalitnejšie rumy pochádzajú najmä zo Strednej Ameriky

Barbados

Podľa najpopulárnejšej teórie je práve Barbados miestom vzniku rumu. Zotročení ľudia boli pravdepodobne prví, ktorí fermentovali a potom destilovali melasu na výrobu alkoholického nápoja, ktorý sa preslávil ako rum. Rum sa na Barbadose destiluje prinajmenšom od 40. rokov 17. storočia. Podľa niektorých záznamov sa liehovar Mount Gay (ktorý bol otvorený v roku 1703) považuje za prvého oficiálneho výrobcu rumu.

Rumy z Barbadosu sú známe dokonale vyváženou zmesou destilátov, ktoré zrejú, aby zvýraznili chute zo suda aj chuti samotnej cukrovej trstiny.

Rumy z Barbadosu v našej ponuke:

Plantation XO 20th Anniversary, Plantation Barbados Grande reserve, Plantation Double Aged dark, Bumbu XO

Kuba

Máloktorá krajina je taká známa rumom ako Kuba. Počas prohibície bol ostrov jedným z najobľúbenejších cestovným cieľom pre smädných Američanov. Importovaný kubánsky rum bol v Spojených štátoch naďalej populárny až do obmedzení obchodu počas studenej vojny v 60. rokoch.

Kubánske rumy sa zvyčajne vyrábajú z melasy a cukrovej trstiny pestovanej na ostrove. Liehovary vyrábajú rum španielskeho štýlu, ktorý je suchý a zrejúci najmenej dva roky v dubových sudoch, než sa prefiltruje cez drevené uhlie. Výsledkom sú ľahko piteľné biele rumy, ktoré sa miešajú do kokteilov, ako aj dlhšie zrejúce rumy ideálne na popíjanie.

Rumy z Kuby v našej ponuke:

Legendario Elixir de Cuba, Bacardi Carta Negra, Bacardi Oakheart, Bacardi Carta Oro, Bacardi Carta Blanca

Guyana

Malý pobrežný národ na severnom konci Južnej Ameriky má iba jedného slávneho výrobcu rumu. Guyanské rumy sa však už dlho tešia dobrej povesti medzi tými, ktorí rum poznajú.

Guyanské rumy sú dymové a aromatické s tónmi vanilky, medu a korenia. Majú tendenciu byť hustejšie ako iné rumy. Väčšinou sa destilujú v drevených kávových a kotlíkových destilačných prístrojoch.

Rumy z Guyany v našej ponuke:

El Dorado 12 YO, El Dorado 15 YO

Filipíny

Pri téme rum si len málokto spomenie na Filipíny. Táto krajina má však všetky predpoklady, aby mohla vyrábať špičkový rum – cukrové plodiny, produkciu melasy aj námornú tradíciu. Výroba rumu sa na Filipínach naplno rozbehla v 19. storočí vďaka vplyvu Španielov.

Rumy z Filipín v našej ponuke:

Don Papa Baroko, Don Papa Masskara

Maurícius

Tento malý ostrovný štát nachádzajúci sa východne od Madagaskaru je známy najmä nekonečným letom a úchvatnými západmi slnka. Nachádza sa tu aj niekoľko výrobcov rumu, ktoré by ste mali poznať.

Miestne rumy sa vyznačujú výnimočne vysokou kvalitou. Ich chuť nie je sladká ako sirup. Vyznačujú sa skôr tónmi kávy, praženej vanilky a kyslej marakuje.

Rumy z Maurícia v našej ponuke:

Beach House Gold Spiced, Blue Mauritius Gold, Zaka Mauritius

Panama

Vzhľadom na polohu krajiny nie je prekvapujúce, že hlavným alkoholickým nápojom, ktorý sa tu vyrába, je rum, vedľajší produkt pestovania cukrovej trstiny. Rum sa však do Panamy dostal pomerne neskoro. Prvý cukrovar postavili až v roku 1908.

Dnes sa krajina môže pochváliť niekoľkými liehovarmi a kľúčovými značkami dostupnými na exportných trhoch.

Rumy z Panamy v našej ponuke:

The Demons Share 6YO, Ron De Jeremy XO, Zaka Panama, Companero Ron Gran Reserva

Dominikánska republika

Rum, ktorý je ešte slávnejší ako jeho kultúrne pamiatky a teplé piesočnaté pláže, je jedným z hlavných exportných artiklov Dominikánskej republiky. Je známe, že dominikánske rumy sú jemnejšie a majú výrazný chuťový profil, ktorý pochádza z prirodzeného destilačného procesu, ktorý krajina používa.

Rumy z Dominikánskej republiky v našej ponuke:

Ron Espero Reserva Exclusiva 12YO, Matusalem 15YO, Barcelo Imperial Ron, Relicario Ron Superior

Bonus: Svätý Tomáš

Malý a menej známy ostrov Svätý Tomáš (súčasť Amerických Panenských ostrovov) sa nachádza 70 km západne od Puerto Rico. Sídli tu jeden z najznámejších výrobcov rumu na svete – A.H. Riise. Zakladateľom liehovaru je dánsky lekárnik Albert Heinrich Riise, ktorý sa v roku 1840 stal výhradným lekárnikom ostrova a získal aj monopolné postavenie na výrobu alkoholu.

Rumy z produkcie A.H. Riise vynikajú sladkou a výrazne ovocnou chuťou.

Rumy zo Svätého Tomáša v našej ponuke:

A.H. Riise Non Plus Ultra, A.H. Riise XO Reserve Superior Cask, A.H. Riise Black Barrel Navy Spiced, A.H. Riise Non Plus Ultra Black Edition, A.H. Riise Family Reserve

Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy

Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.

Čakajte prosím

Prihlásenie bolo úspešné

Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Informácie