Ponuka
Domov»Blog»Potraviny»Krumplicukor – retro pochúťka s prekvapivými účinkami na organizmus

Krumplicukor – retro pochúťka s prekvapivými účinkami na organizmus

Krumplicukor – retro pochúťka s prekvapivými účinkami na organizmus | IMPREX

Poznáte hroznový cukor? Predpokladáme, že ste sa s týmto pojmom už stretli. Konzumácia hroznového cukru je jednou z najzdravších foriem prijímania cukru do ľudského organizmu. Ale prečo spomíname hroznový cukor, keď má byť tento článok o krumplicukor (zemiakový cukor)?

Čo je krumplicukor (zemiakový cukor)?

Možno tomu neuveríte, ale hroznový a zemiakový cukor majú takmer identické zloženie, ktorej väčšinu tvorí glukóza – jednoduchý cukor, ktorý hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme organizmu.

Glukóza sa vyskytuje v mnohých rastlinách, vrátane zemiakov, z ktorých sa krumplicukor vyrába. Pre zemiakový cukor je typické jeho spracovanie z extraktu zemiakového škrobu. Tento extrakt sa enzymatickou hydrolýzou rozkladá na glukózu. Výsledkom výrobného procesu je tvrdá biela kryštalická hmota, ktorá sa lisuje do požadovaného tvaru.

O pôvode tejto retro sladkosti, ktorá bola obľúbená najmä v 50. a 60. rokoch minulého storočia, nevieme takmer nič. Neexistujú žiadne zápisky o tom, kto a kedy objavil spôsob výroby zemiakového cukru.

Zemiakovy cukor 40g

HáziSweets Zemiakový cukor 40g

Zobraziť produkt

Pôsobenie zemiakového cukru na organizmus

Krumplicukor nie je iba sladkosť s jedinečnou chuťou. Vďaka svojmu zloženiu má viacero veľmi pozitívnych účinkov na ľudský organizmus:

Zdroj energie: Glukóza predstavuje významný zdroj energie pre organizmus. Po jej konzumácii sa rýchlo vstrebe do krvi, čím poskytuje okamžitú energiu pre bunky a tkanivá. Zemiakový cukor je veľmi obľúbený medzi športovcami.

Regulácia hladiny cukru v krvi: Glukóza ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Po konzumácii zemiakového cukru bohatého na glukózu sa hladina cukru v krvi zvýši, čo vyvolá uvoľnenie inzulínu, hormónu, ktorý pomáha znížiť hladinu cukru v krvi.

Využitie v medicíne: Glukóza sa často využíva v medicíne na poskytnutie energie pacientom po operáciách alebo počas intravenóznych infúzií.

Výživová doplnková látka: Glukóza sa často používa v potravinárskom priemysle ako prísada do rôznych potravín, energetických nápojov, sladkostí a športových nápojov.

Je dôležité mať na pamäti, že nadmerná konzumácia glukózy (a teda aj zemiakového cukru) môže mať negatívny vplyv na zdravie, najmä u osôb s cukrovkou alebo inými metabolickými poruchami.

Záver

Zemiakový cukor, známy aj ako glukóza, je monosacharid získavaný zo zemiakového škrobu. Je to dôležitý a rýchly zdroj energie pre organizmu. Je však dôležité udržiavať vyvážený príjem glukózy a brať do úvahy jeho vplyv na hladinu cukru v krvi a celkové zdravie.

Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy

Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.

Čakajte prosím

Prihlásenie bolo úspešné

Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Informácie

Kategórie produktov