Kategórie produktov
Titulná stránka»Blog»Alkohol»Objavte sladkú chuť Fragolina

Objavte sladkú chuť Fragolina

Objavte sladkú chuť Fragolina | IMPREX

Ak hľadáte ľahkú a príjemnú alternatívu k tradičným šumivým vínam, hľadajte Fragolino. Toto sladké a šumivé víno s intenzívnou vôňou a chuťou jahôd určite očarí vaše chuťové poháriky. V tomto článku sa budeme venovať pôvodu Fragolina, jeho výrobnému procesu, rozoberieme rôzne dostupné druhy a poskytneme vám tipy, ako tento skvelý nápoj podávať a vychutnávať.

Pôvod a výroba Fragolina

Pri bádaní po pôvode a spôsobe výroby narazíte na určitú kontroverziu medzi pôvodným vínom označovaným ako Fragolino a Fragolinom, ktoré v EÚ bežne nájdete v regáloch obchodov. O akú kontroverziu sa jedná a prečo nie je Fragolino ako Fragolino vám vysvetlíme v nasledujúcej časti článku.

Pôvodné Fragolino je talianske šumivé víno, ktoré sa vyrába najmä v regióne Veneto (región na severovýchode Talianska, v ktorom sa nachádzajú nádherné mestá s bohatou históriou ako Benátky, Verona, Vicenza alebo Padova). Vyrába sa z jedinečnej odrody hrozna nazývanej Fragola, ktorá nepatrí k tradičnému európskemu druhu Vitis vinifera, ale patrí k príbuznému druhu Vitis labrusca. Toto hrozno pochádza z Ameriky je známe svojou sladkou a osviežujúcou chuťou s jemným nádychom jahôd. Hrozno Fragola bolo pôvodne zavedené na boj proti ničivému parazitovi nazývanému fyloxéra, ktorý ničil európsku viničnú révu a bránil výrobe vína. Vďaka jeho odolnosti voči tomuto škodcovi sa benátski vinári rozhodli vyrábať víno priamo z hrozna Fragola, čo viedlo k vzniku vína Fragolino.

Komerčná výroby Fragolina z odrody Fragola je však v Európskej únii zakázaná. Oficiálnym dôvodom zákazu (ktorého iniciátorom bola samotná talianska vláda) je tvrdenie, že je ťažké kontrolovať hladinu metanolu počas výroby vína. Vzhľadom na to, že metanol vás môže oslepiť, znie zákaz výroby Fragolina ako celkom dobrý nápad. Niekoľko vinárov z regiónu Veneto však tvrdí, že metanolová výhovorka je iba mestskou legendou a skutočný dôvod zákazu je úplne iný.

Avšak aj napriek zákazu existuje niekoľko možností, ako si môžete Fragolino vychutnať vo svojej pôvodnej forme. Prvou je návšteva Švajčiarska (ktoré nie je členom EÚ), konkrétne kantónu Ticino, kde si môžete pôvodné Fragolino zakúpiť. Druhou možnosťou je, že spoznáte milého talianskeho farmára, ktorý vás ponúkne Fragolinom vlastnej výroby (výroba Fragolina pre vlastnú potrebu nie je zakázaná).

Ako sa teda vyrába Fragolino, ktoré si môžete v EÚ (a aj v našom e-shope) zakúpiť?

Zákaz výroby Fragolina v pôvodnej forme motivoval vinárov k tomu, aby našli nový spôsob na výrobu tohto chutného a osviežujúceho nápoja. Odrodu Fragola zamenili za tradičné (európske) druhy viniča a chuť jahôd doplnili pridaním čerstvo vylisovnej jahodovej šťavy. Takto vzniklo Fragolino, ako ho poznáte z regálov obchodov.

Druhy Fragolino

Fragolino sa vyrába v rôznych druhoch, z ktorých každý má svoje jedinečné vlastnosti a chuťové profily. Medzi najbežnejšie druhy Fragolina patria biele, ružové a červené varianty.

Biele Fragolino s jemnými tónmi citrusového ovocia je známe svojou sviežosťou a osviežujúcimi vlastnosťami, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú ľahšie vína.

fragolino-biele-imprex

Corte Viola Fragolino bianco 0,75l

Zobraziť produkt

Ružové Fragolino, známe aj ako rosé Fragolino, je stredne sladké víno s nádychom červených bobúľ a kvetov. Nezabudnime ani na krásny ružový odtieň, ktorý robí z ružového Fragolina vizuálne príťažlivý nápoj.

fragolino-ruzove-imprex

Corte Viola Fragolino rosato 0,75l

Zobraziť produkt

Červené Fragolino je najsladšie. Má výraznejšiu jahodovú chuť, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí majú radi odvážnejšie a ovocnejšie vína.

fragolino-cervene-imprex

Terre del Sole Fragolino rosso 0,75l

Zobraziť produkt

Podávanie a vychutnávanie Fragolina

Aby ste naplno ocenili chuť a vôňu Fragolina, je dôležité ho správne podávať. Dodržiavajte tieto tipy, aby ste si zaistili optimálny zážitok z ochutnávania:

Pohár – Fragolino podávajte v tulipánovom pohári alebo pohári na biele víno. Tieto tvary pohárov umožňujú lepšie preskúmať hĺbku vôní a chutí, čím sa zvyšuje pôžitok z vína.

Teplota – Fragolino pred podávaním vychlaďte na teplotu 4 – 12 °C (v závislosti od druhu). Táto chladná teplota pomáha zvýrazniť najlepšie vlastnosti vína a umožňuje vychutnať si jeho jemné tóny.

Párovanie s jedlami – Fragolino sa vďaka svojej sladkej a ovocnej povahe výnimočne dobre kombinuje s dezertmi. Doplní aj ľahké jedlá, ako sú šaláty a morské plody, čo z neho robí univerzálnu voľbu na rôzne príležitosti.

Skladovanie – fľaše Fragolina skladujte vo vodorovnej polohe na chladnom a tmavom mieste, mimo dosahu vibrácií. To pomáha udržať kvalitu vína a zachovať jeho chuť v dlhšom časovom horizonte.

Kedy ho piť – Fragolino sa vďaka svojim osviežujúcim a ľahkým vlastnostiam často spája s letom. Môžete si ho však vychutnávať po celý rok, či už relaxujete počas teplého letného dňa, alebo sa v chladnejších mesiacoch uvelebíte pri krbe.

Záver

Záverom možno povedať, že Fragolino je ľahké, jemné a ovocné šumivé víno, ktoré ponúka príjemnú alternatívu k tradičným možnostiam. Toto víno, ktorého korene siahajú do Benátska, je známe svojou sladkou a osviežujúcou chuťou s nádychom jahôd. Či už dávate prednosť bielym, ružovým alebo červeným variantom, Fragolino je univerzálne víno, ktoré si môžete vychutnať pri rôznych príležitostiach. Podávajte ho vychladené vo vhodnom pohári, kombinujte ho s dezertmi alebo ľahkými jedlami a vychutnávajte si jedinečné chute a vône, ktoré Fragolino ponúka.

Na záver vám chceme pripomenúť, aby ste ku konzumácii alkoholu vždy pristupovali zodpovedne a iba od 18 rokov. Na zdravie!

Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy

Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.

Čakajte prosím

Prihlásenie bolo úspešné

Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Informácie

Kategórie produktov