Halloween: História, oslavy a tradičné zvyky

Halloween, tajomný a strašidelný sviatok, ktorý prichádza 31. októbra, má svoje hlboké korene a oslavuje sa po celom svete. V tomto článku sa pozrieme na históriu Halloweenu, zistíme, ako sa oslavuje v rôznych krajinách, preskúmame tradičné zvyky spojené s Halloweenom a objavíme charakteristické jedlá, ktoré k nemu patria.
Odkiaľ pochádza Halloween?
Halloween patrí k najstarším tradíciám na svete, pretože sa dotýka podstatného prvku ľudského života: vzťahu medzi živými a mŕtvymi. Tento sviatok sa vyvinul zo starovekých rituálov označujúcich prechod z leta do zimy, čím sa spája s premenou, ktorá je stále ústrednou témou tohto sviatku.
Každá zaznamenaná civilizácia si vytvorila určitú formu rituálnych obradov zameraných na to, čo sa stane s ľuďmi, keď zomrú, kam odídu a ako by si živí mali najlepšie uctiť tých, ktorí zomreli, alebo ako reagovať na mŕtvych, ktorí nie sú ochotní alebo schopní opustiť náš svet. Krajiny na celom svete dnes v tej či onej forme oslavujú Halloween, od mexického Dňa mŕtvych až po čínsky Deň zametania hrobov. Moderné slávenie Halloweenu v krajinách, ako sú Spojené štáty a Kanada – kde je táto tradícia najobľúbenejšia – má svoj pôvod v keltskom sviatku Samhain (na území dnešného Írska).
Tradície Halloweenu siahajú tisíce rokov do minulosti, k sviatku Samhain (vyslovuje sa „Soo-when“, „So-ween“ alebo „Saw-wen“), keltskému novoročnému sviatku. Názov Samhain znamená „koniec leta“ a tento sviatok označoval koniec obdobia zberu úrody a príchod zimy. Kelti verili, že závoj medzi svetom živých a mŕtvych je v tomto období najtenší, a tak sa mŕtvi môžu vrátiť do sveta živých. Okrem toho tí, ktorí zomreli v minulom roku a z toho či onoho dôvodu neupustili svet živých, mohli v tomto čase odísť.
O rituáloch starovekého Samhainu sa vie len veľmi málo, pretože cirkev ho pokresťančila – podobne ako mnohé pohanské sviatky – a informácie, ktoré sú k dispozícii, pochádzajú od írskych mníchov, ktorí zaznamenali predkresťanskú históriu svojho ľudu.
Zdá sa však, že tento sviatok zahŕňal vytváranie zásob na zimu, zabíjanie dobytka a likvidáciu kostí v „ohňoch z kostí“, ktoré sa časom začali nazývať vatry. Počas toho sa stretávali komunity na hodovanie a pitie, ale bolo tu aj vedomie „tenkého obdobia“ roka a možnosť, že sa na oslave objavia návštevníci z iného sveta.
Ako sa oslavuje Halloween?
Zatiaľ čo v USA a Kanade sa Halloween spája so sladkosťami a kostýmami, na celom svete vyzerá tento sviatok inak. Tu je prehľad toho, ako sa tento sviatok oslavuje v ďalších krajinách.
Día de los Muertos v Mexiku

Hoci deti v Mexiku chodia koledovať aj 31. októbra, tento deň slúži ako predpríprava na ďalší sviatok: Día de los Muertos alebo Deň mŕtvych, ktorý sa koná 1. a 2. novembra. Tento mexický sviatok, ktorého história siaha 3 000 rokov do predkolumbovskej Mezoameriky, sa podľa pozorovateľov koná vtedy, keď sa otvorí nebeská brána a duch zosnulého blízkeho sa môže spojiť so svojou ešte žijúcou rodinou.
Rodinní príslušníci môžu pripraviť hostinu s obľúbenými jedlami zosnulého alebo nechať na jeho hrobe darčeky. Návštevníci festivalu si nasadia masky lebiek a jedia sladkosti v tvare lebiek. Sviatok, ktorý sa kedysi zvyčajne slávil len vo vidieckych, domorodých častiach krajiny, sa teraz oslavuje aj vo veľkých mestách vrátane hlavného mesta Mexiko City.
Guy Fawkes Day v Anglicku

Rastúca popularita Halloweenu v popkultúre znamená, že sa na tomto sviatku môžu zúčastniť aj britské deti. Podobne ako v iných krajinách ho však často zatieni iná, oveľa väčšia udalosť: Guy Fawkes Day.
Dňa 5. novembra si britskí občania pripomínajú neúspešný atentát na kráľa Jakuba I., ktorý spáchal Guy Fawkes a ďalší účastníci sprisahania. Keďže sa Fawkes pokúsil zabiť kráľa sudmi so strelným prachom, tento sviatok sa oslavuje ohňami po celej krajine. A namiesto koledovania o sladkosti deti chodia a pýtajú si „cent pre Guya“.
Sviatok všetkých svätých v Taliansku
1. novembra Taliani (rovnako ako na Slovensku) oslavujú Ognissanti alebo „všetkých svätých“, sviatok s hlbokým náboženským podtónom. Aj keď je bežné vidieť talianske sviatky zasvätené konkrétnemu svätcovi, tento sviatok je zasvätený všetkým svätým ako celku.
Spôsob, akým sa sviatok oslavuje, sa líši podľa regiónu: na Sicílii zosnulí vstávajú z mŕtvych, aby priniesli dary dobre vychovaným deťom, zatiaľ čo deti na Sardínii chodia od dverí k dverám a žiadajú od zosnulých dary. Rimania jedia pri hroboch svojich blízkych, zatiaľ čo ľudia v regióne Abruzzo a Trentino vyrábajú lampáše umiestnením sviečok do tekvíc.
Barriletes Gigantes v Guatemale

Guatemalčania si počas prvých novembrových dní tiež uctievajú pamiatku zosnulých. Počas festivalu Barriletes Gigantes alebo „obrovských drakov“ obsadia oblohu obrovskými farebnými drakmi.
Draci, ktorí môžu vystúpiť až do výšky 40 metrov, sú často ručne maľované a púšťajú sa nad hroby zosnulých blízkych. Hovorí sa, že draci predstavujú most medzi živými a mŕtvymi.
Japonsko
Halloween je v Japonsku novým sviatkom. Krajina prijíma západné tradície a pridáva k nim svoj vlastný vplyv. Keďže v Japonsku existujú aj iné sviatky určené na oslavu zosnulých vrátane Obonu, koledovanie nie je také populárne.
Namiesto toho je Halloween v Japonsku predovšetkým o kostýmoch. Oslavujúci, ktorí sú zvyčajne dospelí, si ich oblečú a vyrazia na párty a do klubov.
Írsko
V Írsku, kde Halloween vznikol, sa tento deň stále oslavuje podobne ako v Spojených štátoch. Vo vidieckych oblastiach sa zapaľujú vatry ako za čias Keltov a po celej krajine sa deti obliekajú do kostýmov.
Väčšina ľudí sa zúčastňuje večierkov so susedmi a priateľmi. Na večierkoch sa hrá veľa hier, vrátane hry „snap-apple“, pri ktorej je jablko na šnúrke priviazané k zárubni alebo stromu a hráči sa pokúšajú zahryznúť sa do neho. Okrem tejto hry rodičia často organizujú hľadanie pokladu, pričom „pokladom“ sú cukríky alebo pečivo. Íri tiež hrajú kartovú hru, kde sú karty položené lícom nadol na stôl a pod nimi sú sladkosti alebo mince. Keď si dieťa vyberie kartu, dostane akúkoľvek cenu, ktorá sa nachádza pod ňou.
O deťoch je tiež známe, že na svojich susedov „páchajú“ kanadské žartíky, ako napríklad „knock-a-dolly“, pri ktorom deti zaklopú na dvere svojich susedov, ale pred otvorením dverí utekajú preč.
Qingming v Číne
Na rozdiel od Vianoc je Halloween pre Číňanov skutočne nezaujímavou udalosťou. Možno uvidíte tekvice zdobiace výklady obchodov so západnými výrobkami, ale nenájdete húfy čínskych detí, ktoré by v kostýmoch klopali na dvere svojich susedov.
Halloween je však medzi mladými ľuďmi v Číne (podobne ako v Japonsku) veľmi populárny. Vo väčších čínskych mestách, ako sú Peking, Šanghaj a Kanton, sa na mnohých miestach konajú halloweenske kostýmové párty
V Číne je sviatok Qingming – Sviatok čistoty a jasu, ktorý sa oslavuje začiatkom apríla, sviatkom vyhradeným na oslavu zosnulých. Sviatok, ktorý je známy aj ako Deň vymetania hrobiek, priťahuje Číňanov, aby doslova zametali a čistili hrobky svojich blízkych. Tento čin sa považuje za jeden z najúctivejších činov, ktoré je možné urobiť na počesť zosnulého.
Aké jedlá sú charakteristické pre Halloween?
Tekvice sú neodmysliteľnou súčasťou Halloweenu. Okrem ich vyrezávania sa z tekvíc pripravujú rôzne jedlá, ako napríklad tekvicový koláč, polievka, chlieb alebo hranolky. Typická je taktiež konzumácia veľkého množstva sladkostí.
Keďže Halloween sa neoslavuje len v USA, aj v iných krajinách majú rôzne tradičné halloweenske jedlá. Tu sú sladké pochúťky z rôznych krajín:
Barmbrack
Barmbrack – ovocný chlieb je tradičné írske halloweenske jedlo. Aj keď súvisí s Halloweenom, nájdete ho v pekárňach po celej krajine kedykoľvek počas roka.
Hlavnou črtou tohto chleba s hrozienkami sú predmety s prekvapením ukryté vo vnútri. Do cesta sa pred pečením môžu ukryť rôzne veci, od striebornej mince až po kúsok látky, všetky s rôznym významom. Napríklad zlatý prsteň prinesie manželstvo tomu, kto ho nájde. Po upečení sa bochník nakrája tak, aby bol v každom plátku predmet.
Pan Dei Morti
V Taliansku sa Deň všetkých svätých oslavuje pečením a jedením pan dei morti, čo znamená fazuľa mŕtvych (pretože má tvar fazule). Tieto oválne, žuvacie sušienky sú vyrobené z mandlí, píniových orieškov, škorice a citrónovej kôry.
Guana de Pan
Guagua de pan sú sladké rožky, ktorých názov znamená „chlebové bábätká (pretože majú tvar bábätiek). Verí sa, že predstavujú nedávno zosnulých ľudí a v Južnej Amerike sa jedia počas dňa mŕtvych. Guana de pan vyrábajú z pšenice a plnia sa sladkým želé.
Pan de Muerto
Pan de Muerto je tradičné halloweenske jedlo mexického „Dňa mŕtvych“. Je to sladký chlieb v tvare kosti a jeho názov znamená chlieb mŕtvych. Zvyčajne sa konzumuje v blízkosti hrobu blízkej osoby na pamiatku jej života.
Pães-de-Deus
Pães-de-Deus je druh koláča, ktorý je tradičným halloweenskym jedlom v Portugalsku. V Portugalsku majú rovnakú tradíciu chodiť od dverí k dverám a pýtať si niečo sladké do vrecka.
Dušičkové koláče Pães-de-Deus sa zvyčajne vyrábajú, aby sa ponúkli deťom a chudobným. Ide o základné piškótové cesto s polevou z vajec a suchého kokosu, do ktorej sa navyše pridáva citrónová kôra a rum.
Záver
Halloween je sviatkom, ktorý nám pripomína, že histórie a kultúry sa miešajú a ovplyvňujú navzájom, čo vytvára pestrú a zaujímavú mozaiku osláv po celom svete. Je to čas, kedy sa môžeme spoločne pohrávať so strachom, prejaviť kreativitu v kostýmoch a užívať si sladkosti.
Nenechajte si ujsť najnovšie ponuky a zľavy
Vďaka odberu noviniek sa vždy dozviete o našich novinkách a zľavách.
Prihlásením na odber noviniek súhlasíte so spracovaním osobných údajov .